قالیشویی اصفهان قالیشویی در اصفهان 03133336768 تغییر رنگ فرش از بین بردن لکه چربی روی فرش پاک کردن لکه قطره آهن از روی فرش انواع نخ های بافته شده در فرش ماشینی مایع تمیز کننده فرش دستباف در مورد شستشو فرش دستبافت بیشتر بدانید - قالیشویی اصفهان

تغییر رنگ فرش

1400/10/05
 تغییر رنگ فرش

 تغییر رنگ فرش

فرش در محیط زندگی نزدیکترین شی خانه به ما میباشد و بسیاری از فعالیت های روزمره ما در خانه در مجاورت آن اتفاق می افتد وجود لکه و زردی روی فرش به شدت روی ظاهر فرش تاثیر می گذارد و جلوه و زیبایی آن را تحت تاثیر قرار می دهد تغییر رنگ فرش هم یکی دیگر از مشکلاتی است که معمولا به مرور زمان ایجاد می شود.قالیشویی در اصفهان، معمولا عوامل متعددی بر عوض شدن رنگ فرش دخیل هستند و گاهی اوقات این موضوع موجب می شود تا ظاهر فرش به طور کلی تغییرکند

فرش

 

 

تغییر رنگ فرش به چه علت است؟

تابش مستقیم آفتاب روی فرش

شست و شوی نامناسب فرش

وجود گرد و غبارو آلودگی روی فرش که موجب از دست دادن جلای فرش می شود.

قالیشویی در اصفهان

 

 

 

انواع تغییرات رنگی که در فرش‌ها رخ می‌ دهد

زرد شدن فرش

تغییر رنگ فرش به خاکستری

عوض شدن رنگ فرش به قهوه‌ ای

سفید شدن رنگ فرش

لکه برداری فرش

قالیشویی خوب در اصفهان

 

تغیر رنگ فرش

 

دلایل رنگ دادن فرش چیست؟

فرش هایی که از جنس الیاف طبیعی مانند پشم هستند، دچار رنگ دادگی بیشتری هستند علاوه بر جنس نخ و فرش، یکی دیگر از دلایل رنگ پس دادن فرش ها استفاده از مواد شوینده ای است که از کیفیت پایینی برخوردار هستند و تناسبی با جنس فرش ندارند.قالیشویی در اصفهان

 

 

 

از بین بردن رنگ فرش

محلول ماست ترش (به دلیل چربی کمتری که نسبت به ماست شیرین دارد) و هیدرو سولفیت را در محل موردنظر گذاشته و اجازه دهید مدتی روی فرش بماند. پس از مدتی که محلول به طور کامل خشک شد، با استفاده از یک وسیله مناسب مانند کاردک یا سنگ‌پا می‌توانید شروع به تراشیدن آن کنید.مثلا در نقاط کم تردد مثل اتاق خواب ها ، سالن غذاخوری و اتاق نشیمن نیازی به فرش خیلی مقاوم و متراکم نیست. بالعکس در پذیرایی، راهروها و آشپزخانه باید از فرش‌های با کیفیت و با تراکم بالا استفاده کرد .

از بین رفتن رنگ فرش

 

چرا فرش ها بیشتر در منزل دچار رنگ دادگی می شوند؟

قالیشویی در اصفهان، بعد از شست وشو نوبت به آویزان کردن فرش میرسد این کار باعث می شود تا مقدار آبی که در فرش باقی مانده است از بین الیاف و بافت های فرش عبور کرده و به سمت پایین برود که در طی مسیر آب در حال حرکت رنگ هایی بی ثبات و بی کیفیت را با یکدیگر تداخل می دهد و به سمت پایین حرکت می کند. به همین دلیل است که بعد از شستن فرش قسمت های پایینی آن تغییر رنگ داده و برطرف کردن آن نیز کار سخت و دشواری است.

 

فرش

 

 

محلول های از بین برنده رنگ پس دادگی فرش

نمک سولفات سدیم

محلول آمونیاک

پریدین

قالیشویی در اصفهان

کربنات سدیم Na2co3

دی کرومات و اسید سولفوریک

ترکیبات فرمالوئید – سولفوکسیدات


از بین بردن لکه چربی روی فرش

1400/08/26
از بین بردن لکه چربی روی فرش

پاک کردن لکه های کیک از روی فرش کار چندان آسانی نمی باشد چراکه این لکه ها علاوه براینکه بسیار سرسخت هستند ، حالت چسبندگی ای دارند که تمیز کردن و از بین بردنشان را سخت تر نیز میکند. قاعدتا هرچه مدت زمان کمتری از به وجود آمدن آن گذشته باشد ، پاک کردن و از بین بردن آنها آسان تر خواهد بود بنابراین یکی از مهم ترین موارد از بین بردن هر لکه ای از روی فرش سرعت عمل بالا می باشد.

لازم است یک پارچه را به آرامی روی لکه کیک قرار داده و فشار دهید اما دقت کنید که هرگز پارچه را به صورت افقی نمالید چراکه باعث نفوذ عمیق تر لکه خواهد شد.
بعد از این مرحله در صورت لزوم از یک چاقو برای برداشتن باقی مانده کیک استفاده نمایید.
در این مرحله از یک حلال برای پاک کردن لکه استفاده کنید و سپس آن محل را با آب گرم شست و شو دهید.
سپس مقداری جوش شیرین یا نشاسته ذرت را روی قسمت های کیکی بریزید ، این دو ماده هم جاذب رطوبت و چربی هستند و از هم استفاده از آنها به بافت فرش نیز آسیب نمیزند. از مزایای دیگر استفاده از جوش شیرین و یا نشاسته ذرت ، ارزان بودن و در دسترس بودن آنهاست. برای استفاده از این دو ماده میتوانید از یک مسواک کمک بگیرید و بعد از زدن آن روی لکه اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه بماند.
در مرحله بعدی باید توسط جاروبرقی قسمت هایی که جوش شیرین و نشاسته زدید را جارو کنید به صورتی که بطور کامل از تارو پود فرش خارج شود.

 

برای اطلاعات بیشتر در باره پاک کردن لکه چربی از روی فرش روی این لینک کلیک کنید.

 

 

پاک کردن لکه پارافین شمع از فرش

پارافین را با لبه قاشق بردارید.

لکه را با اسفنج آغشته به حلال خشک شویی پاک کنید تا اینکه لکه پاک شود.

چنانچه لکه ای باقی بماند، از لکه بر خیس و چند قطره آمونیاک استفاده کنید و با اسفنج پاک کنید

لکه را با آب بشویید

این مرحله را سه تا چهار بار تکرار کنید

 

پاک کردن لکه از فرش

 

پاک کردن لکه استفراغ

قالی را در محلول یک لیتر آب گرم و یک قاشق چایخوری پودر رختشویی و یک قاشق غذا خوری آمونیاک به مدت ۱۵ دقیقه خیس کنید.

با کمک مواد جاذب و اسفنج لکه را پاک کنید. این کار را آنقدر ادامه دهید تا لکه به طور کامل پاک شود.

قسمت مد نظر را بشویید.

قالی را در محلول یک لیتر آب گرم و یک قاشق غذا خوری فرآورده آنزیمی به مدت ۳۰ دقیقه خیس کنید.

اگر لکه به طور کامل پاک نشده باشد، لکه را با آب اکسیژنه مرطوب کنید و چند قطره آمونیاک به آن اضافه کنید. بعد از 15 دقیقه قالی را بشویید

 

شستشویی انواع فرش

 

پاک کردن لکه کیک

با حلال خشکشویی و با کمک اسفنج پاک کنید

لکه را با کمک لکه بر خشک مرطوب کنید و با مواد جاذب این کار را آن قدر ادامه دهید تا لکه پاک شود

این مراحل را ۲ یا ۳ بار دیگر تکرار کنید.

اجازه دهید تا قالی به طور کامل خشک شود.

با کمک اسفنج و آب قالی را بشویید.

از چند قطره مایع شستشو و چند قطره آمونیاک استفاده کنید، با کمک مایع شست و شو و آمونیاک لکه را مرطوب کنید و با مواد جاذب لکه را پاک کنید.
فرش را در محلول حدود یک لیتر آب گرم و یک قاشق غذاخوری فرآورده آنزیمی به مدت ۳۰ دقیقه خییس کنید و سپس فرش را آب کشی کنید
برای لکه های به جا مانده می توان از آب اکسیژنه برای بی رنگ کردن لکه استفاده کرد. لکه را با آب اکسیژنه خیس کنید و یک یا دو قطره آمونیاک به آن اضافه کنید. لکه را خیس نگهدارید بعد از ۱۵ دقیقه قالی را با آب بشویید.

 

پاک کردن لکه کیک از روی فرش

 

از بین بردن لکه روغن از روی فرش با صابون

الکل نیز برای برداشتن چربی از روی سطحی فرش محلول مناسبی است الکل را به قسمت لکه دار بریزین و پس از آن با دقت محلی که الکل ریخته اید را بشورید.
بهترین روش مقابله با لکه روغنی استفاده از مایع ظرفشویی است،پس مقداری از مایع ظرفشویی را با یک استکان آب ولرم حل کرده و آن را درون بطری شیشه شور می ریزید و به حالت اسپری روی محل مورد نظر می زنید اگر لکه ها بزرگ باشند این کار را چندین بار تکرار کنید.
اگر این راه ها کارساز نبود آخرین راهی که برایتان پیشنهاد می کنیم این است که از صابون چوب استفاده کنید این صابون که در تمیز کردن کابینت ها به کار می رود در رفع چربی بسیار موثر است،
برای این کار اول روی پارچه آن را تست کنید و بعد 10 دقیقه منتظر بمانید تا لکه آغشته به صابون باقی بماند و بعد طبق معمول آن را شستشو دهید.


پاک کردن لکه قطره آهن از روی فرش

1399/11/13
پاک کردن لکه قطره آهن از روی فرش

ممکن است در یک روز خوب بهاری وقتی دارین سعی میکنین آینده فرزندتان را بسازید و مراقب سلامتی آن باشید. قطره آهنی که سعی میکنید به فرزندتان بدهید و فرزندتان آن را نمیخورد بخاطره مزه و بوی بدی که میده و کودک شما تکان میخورد روی فرش ریخته شود یا ممکن است هنگام تمیز کردن یخچال به اشتباه شیشه قطره آهن از دست شما افتاده و روی فرش بریزد. به زودی لکه قهویی رنگی و لکه زشتی روی فرش شما نقش میبیند.

 

مواد شوینده قالی

 

راه حل های زیادی به ذهن شما میرسد
تعویض فرش یا پاک کردن این قطره دوتا از بهترین راه حل ها هستن
ما اینجا هستیم تا توی مورد دوم به شما کمک کنیم و چند راه کار ساده به شما آموزش بدیم با ادامه آموزش با ما همراه باشید

 

 

 

با لیموترش لکه آهن را از روی فرش پاک کنید:

مقداری آب لیمو ترش را روی لکه بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند و سپس آن را چند بار بشویید یا یک دستمال خیس روی آن بکشید تا لکه برود. چنان چه لکه پا بر جا ماند کمی پودر لکه بر روی آن بریزید و طبق دستور روی قوطی عمل کنید. تا لکه کاملا از سطح فرش شما پاک شود ودوباره فرش شما به زیباییی خود برگردد.

 

 

 

استفاده از ماست برای پاک کردن لکه آهن ازروی فرش:

اگر در منزل خود لیموترش نداشتید اصلا نگران نباشید میتوانید از ماست استفاده کنید تجربیات برخی از مادران نشان داده استفاده از ماست میتواند تا حد زیادی لکه حاصل از قطره آهن را از فرش پاک کند. زمانی که قطره آهن روی فرش بریزد ایجاد لک های قهوه ای روی آن میکند بهتر است در صورتی که با این مشکل مواجه شدید فورا همان موقع که قطره روی فرش میریزد این کار را انجام دهید روی لکه کمی ماست بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند و سپس شستشو دهید. اگر نمیتوانید که فرش را بشویید با یک قاشق تمام ماست ها را بردارید از روی لکه و با یک دستمال مرطوب چند باری روی لکه بکشید تا پاک بشود

 

از بین بردن لکه روی فرش

 

با جوش شیرین لکه آهن را از روی فرش پاک کنید:

اگرخیلی قطره آهن روی فرش ریخته اید و با هیچ کدام از راه حل های بالا پاک نشد این راه آخر را انجام دهید 100درصد عمل آن را خواهد دید میتوانید کمی جوش شیرین را روی لکه بریزید جوری که لکه ها پیدا نباشند و بعد از چند دقیقه فرش را شستشو دهید تا لکه پاک شود.

 

اگر به دنبال بهترین قالیشویی در اصفهان هستید روی این لینک کلیک کنید


از بین بردن لکه قطره آهن

 

اگر خودتان نتوانستید که لکه را از روی فرش پاک کنید یا جایی برای شستشویی فرش ندارید قالیشویی ممتازیکی از خدماتی است که امروزه در خدمت مردم آپارتمان نشینی که دسترسی به حیاط یا پشت بام ندارند، قرار گرفته است با شستن فرش های شما با دستگاه های جدید که دارای بالاترین استانداردهای قالیشویی در جهان هستند و هیچ گونه آسیبی به فرش های جدید، قدیمی و حتی عتیقه شما نمی رساند در خدمت رسانی شما در کمترین زمان و تحویل درب منزل


انواع نخ های بافته شده در فرش ماشینی

1397/10/12
انواع نخ های بافته شده در فرش ماشینی

با پیشرفت صنعت و تکنولوژی فرش های ماشینی با فناوری های مختلف ، جنس های مختلف و همچنین با ویژگی های خاصی به بازار فرش ارائه می شود . در این مقاله تهیه شده با انواع نخ های فرش و ویژگی های آنها ، همچنین بخش های مختلف فرش ، واژه هیت ست در فرش ماشینی ،اکریلیک هیت ست شده و مزایای آن ، تشخیص فرش اکریلیک از فرش پلی استر ، بهترین نخ فرش آشنا می شوید.

 قالیشویی و مبلشویی ممتاز در اصفهان آماده ارایه انواع خدمات به شما همشهریان عزیز میباشد

انواع نخ های بافته شده در فرش ماشینی

فرش های ماشینی موجود در بازار فرش از نخ های متفاوتی بافته می شوند این نخ ها به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:


الیاف طبیعی فرش : این نوع از الیاف بهترین نوع نخ در فرش هستند و بیشتر در فرش های دستباف از آنها استفاده می شوند . نخ های طبیعی فرش نیز خود به دو دسته : الیاف گیاهی مانند پنبه ، جوت و الیاف حیوانی مثل پشم و ابریشم تقسیم می شوند.

الیاف مصنوعی فرش : این نخ ها همان طور که از اسمشان پیداست طبیعی نیستند و توسط مواد نفتی و به وسیله انسان ساخته شده اند . الیاف مصنوعی به کار رفته در فرش عبارتند از نخ اکریلیک ، نخ نایلون ، نخ پلی استر ، نخ پلی گروپلین . ناگفته نماند ویسکوز هم نوعی نخ مصنوعی است اما از نوع بازیافتی و دارای کیفیت چندان خوبی نیست .

 

 

 

به طور کلی در ساختمان فرش های ماشینی از سه دسته نخ استفاده می شود که عبارتند از :

نخ خاب : به نخی که تمامی سطح روی فرش را پوشانده است ، نخ خاب گفته می شود.الیافی که در خاب فرش مورد استفاده قرار می گیرند باید دارای ویژگی هایی چون مقاومت بالا در برابر پاخور بودن و برگشت پذیری بالایی باشد از این رو در نخ خاب فرش های دستباف از کرک ، ابریشم و پشم استفاده می شود و در نخ خاب فرش های ماشینی از اکریلیک ، پلی استر و پلی پروپلین به کار پرفته می شود.

نخ تار : نخ چله یا همان نخ تار قسمتی از فرش است که استحکام و مقاومت فرش را در جهت طول فرش ایجاد می کند و معمولا از الیافی چون پنبه ، پلی استر یا از مخلوطی از هر دو هستند .

نخ پود : نخ پود همان نگهدارنده نخ خاب فرش است و موجب استحکام فرش در جهت عرضی فرش می شود . نخ پود معمولا از جنس پنبه ، جوت و پلی استر می باشد.

 

همه چیز درباره فرش ماشینی صد در صد اکریلیک

بیشتر افراد در هنگام خرید فرش ماشینی با واژه هایی چون ( صد در صد اکریلیک هیت ست ) یا واژه هیت ست بر خورد کرده اند و در پی آن هستند که بدانند نخ هیت ست شده در فرش ماشینی چیست و چه کاربردی دارد و آیا نقش مهمی در ساختار فرش دارد . در ادامه مطالب باتعریف نخ هیت ست شده و مزایای اکریلیک هیت ست آشنا می شویم .

 

نخ هیت ست

هیت ست یا به عبارت درست تر هیت ست شده ، از ویژگی های نخ های به کاررفته در بافت فرش ماشینی است کی طی آن به وسیله دستگاه هیت ست در ریسندگی ها ، بافت درونی الیاف فرش ریسیده شده و به وسیله ی حرارت و بخار تثبیت می شود که به این وسیله نخ هیت ست شده دارای ویژگی های خاصی می شود . اکریلیک هیت ست شده نیز همان است و با فرایند هیت ست شدن دارای مجموعه ای از خاصیت ها می شود که برای آشنایی با فواید نخ اکریلیک هیت ست توضیحاتی در ادامه مطالب داده شده است .

 

مزایا و فواید اکریلیک هیت ست شده

امروزه بیشتر فرش های ماشینی موجود در فروشگاه های فرش از جنس اکرلیک هیت هت هستند زیرا فرش هایی که از جنس اکریلیک می باشند کیفیت بالاتری نسبت به دیگر فرش ها دارد و دارای ویژگی هایی چون : مقاومت بسیار بالا در برابر گرد و خاک ، نور و گرما ، پاخور بودن و فشار بالا ، برگشت پذیری بالا و ... به طوری که فرش های اکریلیک توانایی این را دارند که یک اتو یا قابلمه داغ را به مدت 5 دقیقه بدون هیچ آسیبی تحمل کنند . یکی از مهم ترین مزایای فرش اکریلیک پرز دهی آن است که نخ اکریلیک در فرایند هیت ست بدون پرز می شود و فرش های اکریلیبک به فرش های بدون پرز ( فرش ضد حساسیت ) معروف هستند.

 

فرش پلی استر بهتر است یا اکریلیک

با توجه به اطلاعات بالا بهترین و مرغوب ترین فرش ماشینی در بازار ، فرش هایی هستند که از اکریلیک بافته شده باشند . فرش های اکرلیک به دلیل ویژگی های خود نسبت به دیگر الیاف فرش ( پلی استر ، پلی پروپلین ، بی سی اف ) دارای کیفیت بالایی هستند و بالاترین درجه کیفی فرش( فرش درجه یک ) به این فرش ها تعلق می گیرد .

 

تشخیص فرش اکریلیک از پلی استر و غیر اکریلیک

1- الیاف اکرولیک سر نخ های واضح و دانه اناری دارند و با مشاهده دقیق می توان به این ویژگی پی برد .

2- الیاف اکریلیک مقاومت بالایی در برابر نور و گرما و توانایی تحمل یک اتوی داغ را به مدت 5 دقیقه بدون هیچ آسیبی دارند .

3- این نوع نخ دارای برگشت پذیری بالایی ( مقاومت فرش در برابر پاخوربودن ) می باشد .

4- قیمت فرش های پلی استر نسبت به فرش های اکریلیک پایین تر است .

5- اگر بر روی سطح فرش دست بکشیم نخ ها باید به صورت دانه دانه از زیر دست ما رد شود.

برای آشنایی با موارد دیگر در شناخت فرش اکریلیک اینجا کلیک کنید.

 

الیاف و نخ بی سی اف BCF

نخ و الیاف استفاده در بافت فرش ماشینی در دو نوع جزئی ( Staple ) و پیوسته ( بی سی اف یا BCF ) که مخفف کلمه ( Bulk Continuous Filament ) است وجود دارند که تفاوت این دو الیاف در طول آن است . الیاف جزئی در قطعات کوچک 7 تا 25 سانتی متری در هم دیگر تنیده می شوند تا نخ نهایی برای تولید و بافت فرش ماشینی به وجود بیاید اما نخ های بی سی اف bcf در طول های نا محدود در هم تنیده می شوند . با توجه به الیاف خام تولید نخ فرش ممکن است یک یا دو حالت از الیاف  برای بافت و تولید فرش موجود باشد برای مثال الیاف پلی استر معمولا به صورتبی سی اف BCF عرضه می شود در حالی که الیاف پشم این گونه نیست . نخ های بی سی اف در تولید فرش ماشینی سبب می شود فرش بدون پرز باشد و به دلیل در هم تابیدن نخ ها ، فرش دارای مقاومت بالایی می شود و چنانچه نخ بی سی اف BCF هیت ست شود دارای نرمی و لطافت بالایی می شود .

 

 

قالیشویی ممتاز اصفهان
قالیشویی اصفهان


مایع تمیز کننده فرش دستباف

1397/06/14
مایع تمیز کننده فرش دستباف

مایع تمیز کننده فرش دستباف

صابون لباسشویی و شامپوی فرش که قلیای کمی دارند مواد خوبی برای فرش دستباف هستند. اگر شامپو فرش در دسترس ندارید یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیتر آب حل نمایید. آن را خوب بزنید تا کف کند. کف را با یک گلوله تور که زیاد آب جذب نمی کند روی سطح فرش بمالید و با دستمال حوله ای خشک کنید. در نظر داشته باشید که اگر از نمک استفاده کنید، باید خیلی خوب آن را خشک کنید.

۱- شستشوی فرش در منازل با شوینده های رایج منجر به خشك و شكننده شدن الیاف پشم می شود، زیرا این مواد برطرف كننده چربی های قوی و دارای تركیبات شیمیایی اسیدی قوی هستند و چربی الیاف پشم را نیز گرفته منجر به شكستگی و بروز كچلی در فرش می شود. البته شامپو فرش تا حدودی این مشکل را ایجاد نمی نماید.

۲- اگر فرش دارای خامه های رنگی باشد كه ثبات كافی ندارند در زمان شستشو و كشیدن برس ممكن است رنگها در هم شوند.

۳- چنانچه از مواد شوینده سنتی استفاده شود احتمال وجود ناخالصی در آنها وجود دارد و باید به دقت آبكشی شود تا از آسیب جلوگیری شود.

۴- اگر آبكشی با آب املاح بالا انجام شود، ممكن است در فرش بماند و باعث آسیب قالی گردد.

۵- برای نرم كردن فرش در صورت لزوم می توان از مواد نرم كننده استفاده كرد.

۶- بعد از شستشو، فرش باید بوسیله داركش های مجرب داركشی شده و كج شدگی آن از بین برود.

۷- بعد از داركشی فرش باید از نظر كناره ها و ریشه ها گلیم بافی و شیرازه بازدید شود و در صورت وجود نواقص ناشی از شستشو ترمیم شود.

۸- فرش بعد از شستشو معمولاً با تراش كمی پرداخت می شود، برای پرداخت تیغه برنده و مكنده باید بسیار تیز بوده و در صورت لزوم برای اینكار از دستگاه استفاده می شود تا تمام سطح فرش یكنواخت تراش داده شود.

۹- لوله كردن فرش به منظور خشك كردن آن هرگز توصیه نمی شود، چرا كه منجر به ایجاد كیسی و برآمدگی در فرش می شود. مراقب باشید که در اسفندماه فرش های خود را به قالیشویی ها ندهید، زیرا به دلیل کمبود وقت، فرش ها را خشک نشده لوله می کنند.

برای شستشو فرش دستباف در خانه:

ابتدا فرش را در محلی شیبدار پهن کرده و سطح آن را کاملاً خیس نمایید سپس محلولی از شامپوی فرش و آب ولرم تهیه کرده و به وسیله اسفنج کلیه نقاط فرش را بشوئید. پس از اتمام سطح فرش را با آب طوری شستشو دهید که مواد شوینده به طور کامل از فرش خارج گردد .در انتها فرش را جهت خشک شدن در محلی آویزان نمائید و یا در محلی با شیب تند قرار دهید تا رطوبت موجود در آن خارج و کاملاً خشک گردد.

• از آویزان کردن یا بر روی چمن پهن کردن یا استفاده از نور تند و سوزنده آفتاب جهت خشک کردن فرش خودداری کنید.

• استفاده از حرارت مستقیم وسایل حرارتی چون بخاری، شومینه، رادیاتور و … جهت خشک کردن فرش، به فرش صدمه می رساند.

• جهت خشک کردن رطوبت قسمتی از فرش، به کمک اسفنج، حوله و یا پارچه پنبه ای، آب را جمع آوری کرده و سپس قسمت مرطوب را در مقابل آفتاب ملایم و یا بوسیله حرارت ملایم سشوار دستی، از پشت و روی فرش خشک نمائید.

• برخی خانمها با انواع مواد پاک کننده و گاهی حتی به دستکش های ظرفشویی حساسیت دارند. دراین موارد بهتر است برای پاک کردن فرش به جای مواد پاک کننده از قبیل پودر و شامپو های مخصوص از نمک استفاده نمایید. کافی است سطح فرش را با مقداری نمک بپوشانیم. اندازه نمک نباید به حدی باشد که سطح آن را سفید کند. سپس فرش را به همان حالت می گذاریم تا حدود ۱۲ساعت بماند. آنگاه با یک اسفنج مرطوب آن را پاک می کنیم. نتیجه کار عالی و غیر منظره است. اگر شک دارید می توانید امتحان کنید.

• برق انداختن و درخشان کردن رنگ قالی برای درخشان کردن فرش می توانید مقداری نشاسته روی فرش بپاشید و بگذارید یک ساعت بماند. سپس با جارو برقی آن را جارو کنید اثر اعجاب انگیزی دارد.

• برای برق انداخن و ثابت نگه داشتن رنگ فرش و قالی می توانید مخلوطی از یک فنجان سرکه طبیعی


قالیشویی ممتاز در اصفهان آماده شستشو قالی های شما همشهریان عزیز با کمترین هزینه

دستور العمل لکه زدایی:

با توجه به این که لکه های مختلف نیازمند روشهای مختلفی جهت از بین رفتن می باشند لذا شناخت نوع لکه و منشأ آن بسیار با اهمیت می باشد بنابراین در ذیل لیستی از لکه های معمول و روش از بین بردن آنها بیان می گردد.

– قبل از اضافه کردن هر شوینده ای با ناخن خود ماده افتاده روی فرشتان را بردارید.

– در قسمت کوچکی از فرشتان ماده پاک کننده را امتحان کنید تا مطمین شوید آسیبی به فرشتان نمی زند.

– نقطه لک شده را نسابید زیرا ممکن است کثیفی به نقاط دیگر فرشتان سرایت کند.

– ماده تمیز کننده را از بیرون از لک به سمت آن بریزید تا کثیفی به نقط دیگر نرسد و پس از انجام کار فورا آن نقطه را با دستمال خیس پاک کنید.

– اگر احساس کردید پس از خشک کردن نقطه شسته شده هنوز فرشتان خیس است یک حوله نازک را روی نقطه خیس قرار داده و جسم سنگینی را روی آن بگذارید.

راه حل هایی برای لک های خاص بر روی فرش دستباف:

لکه های اسیدی: این لکه ها که ممکن است حتی با ریختن مقداری سرکه پدید آیند به عکس العمل سریع شما نیاز دارند. فورا روی آن مقدار کمی جوش شیرین و آب بریزید و سپس مقدار بسیار کم محلول رقیق آمونیاک و آب اضافه کنید. دقایقی بعد فرش را آب بکشیدو آن را جارو بزنید.

لکه خون بر روی فرش دستباف: تا آنجا که می توانید آن را با پارچه ای جذب کنید سپس یک قاشق چایخوری از مواد شوینده را با یک قاشق همان اندازه سرکه سفید مخلوط کرده و مقداری آب ولرم بریزید تا مایع رقیقی بدست آید انگاه آن را به نقطه لک بمالید و بگذارید خشک شود و به آرامی جارو بکشید.

کره: هر چقدر می توانید از کره را با دست خود بردارید و سپس مقدار کمی محلول شوینده را به محل بمالید و بگذارید خشک شود.

مایع شمع: فورا مقداری یخ را روی لک آب شمع بگذارید زیرا باعث یخ زدن شمع می شود و براحتی از روی فرش کنده می شود.

آدامس: سریعاً به روش مایع شمع آن را سرد کنید تا براحتی کنده شود.

شکلات و قهوه بر روی فرش دستباف: سریعا آن را از روی فرش بردارید و دقیقا به روش لکه های خون و با استفاده از مواد شوینده و آب و سرکه سفید آنرا تمیز کنید.

لک آبرنگ: بلافاصله روی ان جوهر خشک کن قرار دهید و آنرا با اطو گرم کنید تا لک را به خود بکشد. سپس از مواد شوینده استفاده کنید و دقایقی بعد آنرا بشویید.

میوه: لکه های میوه گاها خیلی سخت پاک می شوند. به محض افتادن میوه آنرا بردارید و جای آن را با ناخن بخراشید سپس به روشهای قبلی و با استفاده از مخلوط آب ولرم و کمی سرکه سفید و مایع شستشوی رقیق آنرا تمیز کنید و سپس آب بکشید.

لکه های سس سالاد و آب گوشت: بدون آن که به آنها دست بزنید تا پخش تر شوند به روش استفاده از آب و سرکه سفید و مایع تمیز کننده اکتفا کنید و سپس آن را تمیز کنید و آب بکشید.

اگر غذای چربی دار و رنگین مانند آب مرغ بر روی فرش ریخت، بلافاصله یک کاسه ماست بر روی آن بریزید، بگذارید چند دقیقه بماند و سپس همزمان با برداشتن ماست، لکه برداری را انجام دهید.

اگر مقداری واکس روی فرش یا موکت ریخت،ابتدا با احتیاط واکس را از روی فرش بردارید،سپس جای لک را مرطوب کنید ولی دستمال روی آن نکشید، کمی الکل سفید روی آن بریزید. سپس با شامپوی مخصوص فرش محل را بشویید.

پاک کردن لکّه مواد چرب از فرش دستباف

برای رفع لکّه مواد چرب از جمله مداد شمعی و موادی همچون قیر ابتدا مقداری حلال غیر چرب که زود خشک نمی شود بر مقداری پنبه مرطوب بریزید و آن را آرام روی لکّه قرار دهید. به این ترتیب، مقداری از ذرات جذب پنبه و حلّال روی آن می شود. این کار را آن قدر تکرار کنید تا تمام لکّه از بین برود. سپس محل را با پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید

لکه شمع بر روی فرش، موکت و سطوح بافت دار

ابتدا با جسمی نوک تیز مانند چاقو و یا حتی ناخن، پارافین سخت شده را بردارید، سپس کاغذ مومی (روغنی) و یا دستمال حوله ای بزرگی را تا کرده و بر روی لکّه حاصل از پارافین قرار دهید. حال اتو را در درجه گرم تنظیم کرده و بر روی سطح کاغذ چندین بار حرکت دهید. حرارت ناشی از اتو، پارافین های باقی مانده در میان بافت ها را آب کرده و جذب کاغذ می کند.

پاک کردن لکّه های قدیمی از فرش

برای رفع لکّه های قدیمی بر جای مانده روی فرش که احتمالاً هنگام لک شدن متوجه آن نشده اید، مقداری کف خمیرریش روی محل لک بریزید. سپس محل را با پارچه  ای مرطوب بمالید و بعد آن را با دستمال خشک تمیز کنید. محل لک را با پارچه ی تمیزی بپوشانید و جسم سنگینی مثل کتاب روی آن قرار دهید. هر گاه پارچه مرطوب شد، آن را عوض کنید تا پس از گذشت مدتی، رطوبت فرش از بین برود.

پاک کردن لکّه ی کاکائو، چسب و بستنی از فرش

برای رفع لکّه کاکائو، چسب و بستنی، ابتدا به آرامی اطراف محل مورد نظر را جمع کنید تا لکّه بیشتر پخش نشود. سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب حل کنید و این محلول را با پنبه یا دستمالی نرم و تمیز روی محل قرار دهید و بدون اینکه محل لکه را بمالید، به آرامی آن را تمیز کنید. چنانچه چند بار این عمل را تکرار کنید، اثر ماده ی ریخته شده به طور کامل از بین می رود. سپس محل مورد نظر را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

پاک کردن لکّه های رنگی از فرش

برای پاک کردن لکّه های قهوه، چای و مواد رنگی نظیر آب انگور، ابتدا برای جلوگیری از نفوذ بیشتر ماده ریخته شده، با حوله کاغذی یا دستمال کاغذی به آرامی رطوبت محل مورد نظر را بگیرید. سپس مقداری آب معدنی یا سودا روی آن بریزید و پس از چند دقیقه، محل را با دستمال پاک کنید. آن قدر این کار را تکرار کنید تا هیچ اثری از لکّه بر فرش بر جای نماند.

پاک کردن سریع لکّه فرش

فراموش نکنید که اگر لکّه بر روی فرش بیش از یکی دو روز بماند ثابت می شود، پس توصیه می شود لکّه را هر چه زودتر با مواد پیشنهاد شده پاک کنید.

پاک کردن لکّه ادویه کاری از فرش

برای پاک کردن لکّه ادویه کاری، از کمی آب لیمو و آب استفاده کنید و سپس با دستمالخشک روی آن بکشید تا خشک شود.


در مورد شستشو فرش دستبافت بیشتر بدانید - قالیشویی اصفهان

1397/04/19
در مورد شستشو فرش دستبافت بیشتر بدانید - قالیشویی اصفهان

در مورد شستشو فرش دستبافت بیشتر بدانید - قالیشویی اصفهان

 

هدف از شست وشوی فرش، تمیزکردن تار و پود آن از انواع آلودگی بدون آسیب رساندن به بافت اش است. نخستین مرحله برای نظافت یک فرش، غبارروبی است. همجواری با هوای در گردش و باد می تواند سبب شود که ذرات گرد و غبار، آهن، آلومین و دوده در تار  و پود یک قالی نفوذ کند. زدودن این ذرات از درون پرزهای یک قالی بسیار مهم است. این ذرات، جاذب رطوبت اند و اگر در تار و پود یک قالی باقی بمانند، می توانند آن را بپوسانند. این ذرات سبب می شوند قالی لکه دار و چرک به نظر برسد. افزون برآن، چنین محیط هایی، جذاب ترین مکان برای رشد و تولید مثل بید ها هستند. بیدها پروانه های کوچک زردرنگی با اندازه 9 تا 12 میلی مترند که در الیاف و بافته های پشمی زندگی و تولید مثل می کنند. لارو این حشرات برای رشد و بالغ شدن از پروتئین موجود در پشم قالی استفاده  می کنند و با ایجاد تونل هایی در سطح فرش، کچلی و سوراخ شدگی هایی در آن به وجود می آورند. برای جلوگیری از آشیانه گزینی و روند رشد و تکثیر این حشرات موذی، تاجایی که امکان دارد اجازه ندهید هیچ گرد و غبار و رطوبتی در فرش شما باقی بماند. اگر قصد دارید قالی دست باف خود را بشویید، پیش از آغاز شست وشو ضروری است آن را غبارروبی کنید. شستن فرش دست باف بدون غبار روبی سبب می شود غبارها و ذرات خارجی هنگام مخلوط شدن با آب به صورت گِل درآمده، به ریشه پرزها بچسبند و به روند پوسیدگی یک قالی شدت دهند. برای غبارروبی قالی باید آن  را تکاند. تکاندن به معنای ضربه زدن به پشت یک قالی برای بیرون ریختن ذرات گرد و غبار از درون  آن است. با ضربه زدن های یکنواخت و نه چندان محکم به پشت یک فرش که روی یک سطح فلزی توری یا زمین گسترده شده است، می توان آن را از هرگونه گرد و غبار و ناخالصی ها پاک کرد. از کوباندن قالی دست باف به زمین یا آویزان کردن آن از پنجره خودداری کنید. این کارها از عمر قالی کاسته، سبب بدفرمی و کج شدن لبه های آن می شود. نکته مهم این است که قالی های دست باف را نمی توان در فواصل زمانی کوتاه غبارروبی کرد. غبار روبی های مکرر، شل شدن تدریجی گره ها را به دنبال دارد. غبارروبی فرش های قدیمی و عتیقه یا ابریشمی بسیار حساس است. هرگز پیش از رفوگری، قالی های آسیب دیده را غبارروبی نکنید. اگر فرش شما چندان هم کثیف نیست می توان از مرحله شست وشو چشم پوشاند و تنها به غبارروبی بسنده کرد.

 

فرچه هایی از جنس موی اسب

پس از غبارروبی، نوبت به شست وشوی قالی می رسد. بهترین روش برای شست وشوی یک فرش دست باف استفاده از جریان آب رودخانه، چوبک، پارو و خشکاندن آن روی سنگ ها و صخره های اطراف رودخانه است. از آن جایی که در زندگی های شهری و مدرن، چنین امکانی فراهم نیست، می توان به روش های دیگری قالی های دست باف را شست. بیش تر شوینده ها اسیدی اند و به بافت فرش آسیب می رسانند. شست وشو در خانه با شوینده های رایج، چربی طبیعی پشم را از بین برده و شکننده تر شدن بافت فرش یا تغییر رنگ آن را در پی دارد. از این رو برای شست وشوی یک قالی دست باف لازم است از شوینده های ویژه که به همین منظور تولید می شوند، استفاده کرد. در ابتدای کار باید قالی را در یک مکان ترجیحا شیب دار گستراند. اگر چنین سطحی در دسترس نبود، کف حیاط یا بالکن هم می تواند مکان مناسبی باشد. شامپوفرش و آب نیم گرم را به نسبت 1 به 10 با یکدیگر مخلوط کرده و دو قاشق سرکه طبیعی به آن بیفزایید. سرکه سبب می شود PH محلول تنظیم شود، این مساله از درهم دویدن رنگ های قالی در یکدیگر جلوگیری می کند. نخست بهتر است بخش کوچکی از قالی را با محلول تهیه شده آزمایش کرد تا مطمئن شد که محلول به رنگ فرش آسیب نمی رساند. با فروبردن فرچه و ساییدن آن بر سطح فرش، کار شست وشو آغاز می شود.

بهترین فرچه برای نظافت یک فرش، برسی ساخته شده از موی اسب است. اگر چنین برسی در اختیار ندارید از برس هایی با الیاف لطیف و نرم استفاده کنید. استفاده از برس های زبر و خشن به تدریج از تراکم قالی می کاهد و آن را کچل می کند. هیچ گاه به صورت دورانی فرچه نکشید. فرچه کشیدن باید در جهت بالا به پایین و همخوان با خواب فرش انجام شود. فروبردن همه سطح فرش درون محلول شست وشو نیز اقدام شایسته ای نیست. در مرحله بعد، باید آب اضافی را از درون قالی بیرون بکشانید. پارو یا مالیدن یک پارچه پنبه ای خشک بر سطح قالی  می تواند کارساز باشد. سپس لازم است فرش را بخشکانید. بهترین روش برای خشک کردن یک قالی، گستراندن آن روی سطح افقی است که هوا در زیر آن نیز جریان داشته باشد. هیچ گاه قالی را روی چمن نگسترانید. آویزان کردن فرش خیس نیز اقدام ناشایستی است. جمع شدن آب در قسمت های پایین قالی آویخته، رنگ کدر و زردی ایجاد می کند و پوسیدگی پیش از موعد را به دنبال دارد. پهن کردن قالی زیر نور شدید و مستقیم آفتاب نیز سبب می شود پرزهای قالی کمرنگ شود. لوله کردن قالی خیس نیز برآمدگی آن را در پی دارد. بهترین روش، گستردن قالی به صورت پشت و رو زیر نور غیرمستقیم خورشید و در مجاورت هوای در گردش است.

 

قالی هایی با گارانتی درازمدت

اگر از شرکت های معتبر و بنام تولید و فروش قالی  دست باف خرید کرده اید، برای شست وشوی آن نیاز نیست خودتان وارد عمل شوید. این شرکت ها امکاناتی در اختیار مخاطبان خود قرار می دهند که شست وشو در آن زمره قرار می گیرد. این شرکت ها متناسب با پشم به کار رفته در قالی، طرح و رنگ و میزان آلودگی قالی ها از مواد گوناگون و استانداردی برای شستن فرش بهره می گیرند و می توانند سلامت قالی را تضمین کنند.