نحوه نگهداری صحیح فرش دستباف در انبار


در صورتی که میخواهید فرش دستباف تان را انبار کنید یا به عبارتی آن را در یک مدت زمان طولانی خارج از استفاده نگهداری کنید باید ابتدا فرش بسته بندی شود

 

برای بسته بندی فرش سعی کنید از پارچه یا ملحفه استفاده کنید

در صورت استفاده از پلاستیک یا کاورهای فرش پلاستیکی باعث ایجاد رطوبت در محفظه داخلی کاور و در نهایت کپک زدن فرش خواهید شد.

در صورتی که فرش های دستباف شما قالیچه های کوچک هستند و می خواهید آن ها را در صندوق یا فضای باکس نگهداری کنید حتما از قرص نفتالین یا تنباکو در داخل باکس استفاده کنید. دقت کنید که باید این مواد چند ماه یکبار عوض شوند.

قالیشویی ممتاز در اصفهان همراه همیشگی شماست.

انبار کردن فرش ماشینی با تعداد زیاد

بهترین روش انبار کردن فرش دستباف با تعداد زیاد در مدت زمان طولانی، خوابانیدن و بازکردن فرش ها روی همدیگر است. دقت کنید که فضای انبار نباید هیچگونه نم و رطوبت داشته باشد.

از دیگر عواملی که به فرش دستباف صدمه میزند گرمای بیش از حد محیط است.

 

توصیه مهم :  از یک رطوبت سنج دیجیتال برای سنجش میزان رطوبت هوا در انبار استفاده کنید

 

رطوبت، نم و گرما باعث ایجاد کپک زدگی در فرش، گرفتن بوی بد، از بین رفتن رنگ و بی رنگ شدن فرش و همینطور افت کیفیت می گردد.

 

آویزان کردن فرش دستباف

اگر از بست یا میخ آهنی برای آویزان کردن فرش استفاده می کنید نباید آن را به مدت طولانی آویزان کنید.

سعی کنید از نگهدارنده هایی استفاده کنید که تمام عرض فرش را در برمیگیرد و یا در قالی های بزرگ که نگهدارنده و گیره های پوستر نمی تواند وزن آن راتحمل کند با استفاده از گیره های بیشتر اینکار را انجام دهید.

بهترین روش آویزان کردن فرش دستباف این است که با دوختن یک پارچه سفت “مثلا برزنت یا جنس هایی از این قبیل” و میخ کردن پارچه به دیوار، وزن فرش را به طور مساوی در طول قسمت های پارچه تقسیم کنید.

 

 

حشرات موذی در محل انبار کردن فرش

حشرات موذی از آسیب زننده ترین فاکتورها برای فرش دستباف است. از جمله حشرات موذی که موجب آسیب دیدن به فرش می شود موریانه و بید است که در محیط های نمناک و نمور به شدت رشد و تکثیر می شود و بافت های فرش را مورد خوردگی و کاملا نابود می کند.

 

موریانه و بید زدن فرش را جدی بگیرید، به طور کل ممکن است کاری کنند تا با فرش تان خداحافظی کنید

 

برای جلوگیری از پیدا شدن، رشد و تکثیر حیوانات موذی روش های زیر بسیار مفید است:

رفت و آمد در محل انبار

چرخش هوا

رسیدن نور کافی به محیط


فرش دستباف را در معرض آفتاب قرار دهید

سعی کنید اگر فرش در معرض آفتاب قرار داد آن را هر چند وقت یکبار بچرخانید تا دو طرف فرش در معرض نور آفتاب قرار بگیرد.

دقت کنید که اگر نور آفتاب شدید و مستقیم است از پرده یا کرکره در مسیر تابش نورخورشید استفاده کنید تا جلوی اثرات مخرب نور مستقیم خورشید گرفته شود.نحوه نگهداری صحیح فرش دستباف در انبار


اشتراک گزاری
  • امتیاز دهی:
  • بخش: وبلاگ
  • تاریخ
    1397/04/15
3434
مشاهده


;