شستشوی فرش با رعایت اصول

شستشوی بصورت دستی

قبل از شست و شو باید در ابتدا فرش خود را غبارگیری کنید وفرش را در قسمت تمیزی از روی زمین پهن نمایید و سپس با استفاده از وسیله ای مناسب مانند شلنگ فرش را خیس کنید و بعد از خیس شدن فرش ، آب سرد را با ماده شوینده مناسب ترکیب کنید تا مایعی کف آلود ساخته شود ، توجه داشته باشید که ماده شوینده مد نظر را نباید از میزان معمول رقیق‌تر نمایید. با استفاده از اسفنج آب کف‌ آلود را روی تمام قسمت‌های فرش دستباف خود بمالید.
پس از کف آلود کردن و شستن تمام سطح فرش ، سرتاسر فرش را آبکشی کنید.
حال فرش را بفشارید تا اب آن گرفته شود ، در صورتی که فرشتان رنگ پس نمیدهد میتوانید آن را لوله کرده درغیر این صورت به همان شکل رها کنید تا کمی خشک شود و سپس آویزان نمایید.

 

شستو شویی فرش

 

تا جایی که امکان دارد از فرش ها در جاهای مرطوب و یا فضاهایی که در مقابل نور مستقیم خورشید هستند، استفاده نکنید. این کار به بافت فرش زیبای شما آسیب می زند. اگر مجبورید در فضایی که نور مستقیم خورشید دارد از فرش استفاده کنید، حتما برای پنجره ها پرده ضخیم تعبیه کنید. با این کار می توانید روند پوسیدگی و از رنگ و رو افتادن فرش را به تاخیر بیاندازید.گذاشتن اجسام داغ و گرمازا (اتو و بخاری) روی فرش نیز می توانند به آن آسیب بزنند و بافت فرش را دچار ناهمواری کنند و باعث ایجاد تغییر رنگ در فرش شوند. ​

 

 

 

از بین بردن زردی فرش بعد از شستن

یک پارچ آب با دو قاشق غذاخوری سرکه سفید و نمک ترکیب کنید. یک پارچه بردارید و به این محلول آغشته کنید. پارچه را فشار داده و محلول اضافی را از آن بگیرید، به سراغ جاهایی که زرد شده بروید. سرکه با خاصیت ضدعفونی که دارد هم فرش را تمیز می‌کند و هم ریشه‌ها را سفید می‌کند.
اگر از این ترکیب استفاده کردید و نتیجه نگرفتید میتوانید با دو قاشق چایخوری جوش شیرین را جایگزین نمک کنید. پارچه مرطوب را روی ریشه و لکه‌های زرد بکشید. بگذارید فرش در هوای آزاد خشک شود. جوش شیرین به گرفتن بوی فرش نیز کمک می‌کند.

 

شست وشویی انواع فرش

 

استفاده از شامپو فرش

قبل از شامپو کردن حتما" روی فرش را جارو کنید.
یک لیتر آب و دو فنجان شامپو فرش را درون ظرفی ریخته و خوب هم بزنید تا کف کند (هربار این کار را تکرار کنید).
کف شامپو فرش را با یک تور یا اسفنج روی فرش بمالید. حرکت اسفنج بر روی فرش باید به آرامی صورت پذیرد؛ (زیرا فقط پرز فرش شما کثیف شده) است.
از قسمت بالای فرش شروع به کار کنید تا روی قسمت هایی که کف شامپو را مالیده اید، راه نروید.
پس از نیم ساعت یک دستمال زبر روی فرش بمالید (این عمل را در جهت خواب فرش انجام دهید)،
با یک برس قدیمی فرش خود را شانه کنید. این کار باعث می شود پرزها سر جای خود قرار بگیرند و فرش شما نرم و زیبا به نظر برسد و شما با دیدن آن لذت ببرید.

 

شستشویی فرش ماشینی

 

تمیز کردن فرش با بخارشوی خانگی

یکی از بهترین راه‌ها برای تمیز کردن فرش استفاده از بخارشو است. بخارشو به راحتی لکه‌های روی فرش را پاک می‌کند، و می‌توان در هر زمان و مکانی، به راحتی از آن استفاده کرد. اغلب قالیشویی‌ها هم از بخارشو برای از بین بردن لکه‌های فرش استفاده می‌کنند، زیرا بخارشوی یک دستگاه پاک‌کننده‌ی قوی به حساب می‌آید.ابتدا فرش را به خوبی جارو بکشید، تا از هرگونه ذرات فیزیکی ریز و درشت پاک شود. می‌توانید در مخزن آب بخار شوی، به جای مواد شوینده سرکه بریزید و فرش را به طور کامل ضدعفونی کنید. اگر از مواد شوینده استفاده می‌کنید، برای بار دوم مخزن را پر کنید، ولی این بار فقط با آب.
بار دیگر بخارشو را روشن کنید و مواد شوینده‌ای که روی فرش باقی مانده‌اند را با آب تمیز کنید. بخارشو به خوبی آلودگی‌ها را از بین می‌برد و به عمق و الیاف فرش نفوذ می‌کند. از بخارشو برای تمیز کردن پرده، فرش و مبلمان هم می‌توانید استفاده کنید.


شستشوی فرش با رعایت اصول


اشتراک گزاری
1953
مشاهده


;